Saturday, July 26, 2014
   
Text Size

Gothenburg boys run away with team title

Swedes earn 7 of 15 medals.

MINDEN—When Gothenburg cross country coach Steve Reeves looks back through his Swede runners’ hall of fame, he sees some tough competitors and a few outstanding teams.

The 1985 team—Travis Brock, Pad Dean, Kyle Wolf, Jason Dean, Will Bonsack and Joe Hudson—seems to stand out the most, Reeves said.

That season the boys finished runner-up in the state and won multiple medals at each meet.

This year’s boys, Reeves said, are striving to leave their mark on that list of standouts as well.

The Swede boys earned seven medals at the Minden Invite on Saturday including five in the top 10 to run away with the team title virtually unchallenged.

Andrew Collins, Brett Dockweiler and Luke Rehmert finished first, second and third respectively.

Bryce Eggleston and Joshua Clark were fifth and sixth while Eric Stevens and Chris Block rounded out the Swede medal winners in 11th and 15th.

That notable 1985 team earned four of the top 10 medals at the same meet.

“The boys had an outstanding day,” Reeves said. “The big thing was that they competed hard and they ran as a team.”

Gothenburg finished with 11 points. Cozad and Aurora were second and third, both with 47.

“Aurora has a pretty tough team,” Reeves said, “and Cozad is much improved, but you can’t control who you compete against. You can only control what you do yourself.”

The competition for the Swede boys is only going to get more fierce as the season draws to a close, Reeves said.

The Swedes host the Gothenburg Invite on Thursday and have just the Southwest Conference meet at home on Oct. 8 and the C-4 district meet at Ogallala on Oct. 15 before the state meet in Kearney Oct. 23.

“Basically we have bragging rights from Minden for three days and then we start all over again,” he said.

In the girls race, the Swedes are competing a little short-handed since an injury has sidelined senior Tabitha Paul.

“The girls ran some good time,” Reeves said, “but I know they were a little disappointed to be outside medal realm.”

Lauren Schmiett and Morgan Kowalewski finished 18th and 19th. Medals are awarded through 15th place.

With 91 team points, the Gothenburg girls finished seventh as a team.

Minden took the title with 22 points and Eustis-Farnam was second with 34.

“They’re doing all they can do,” Reeves said, “and that’s all I can ask.”

The Gothenburg Invite on Thursday is a large meet that includes 18 to 20 schools from a variety of classes.

The first race is set to begin at 4 p.m. at Wild Horse Golf Club following recognition of participants and parents.

BOYS TEAM SCORING

1. Gothenburg 11; 2. Cozad 47; 3. Aurora 47; 4. Adams Central 71; 5. Minden 103; 6. Eustis-Farnam 115; 7. Kenesaw 125; 8. Maxwell 155; Wilcox-Hildreth and Doniphan-Trumbull, no team score.

SWEDE VARSITY BOYS

1. Andrew Collins 16:45.00

2. Brett Dockweiler 16:58.88

3. Luke Rehmert 17:03.30

5. Bryce Eggleston 17:26.42

6. Joshua Clark 17:46.73

11. Eric Stevens 18:11.18

15. Chris Block 18:17.78

Marcos Avalos 18:55.43

Brandon Wlasiuk 18:58.88

Jade Clement 19:01.40

Alex Spencer 19:19.56

Justin Larson 19:59.93

Ray Ramirez 20:18.60

Jon Rehmert 20:45.30

Ryan Ostendorf 22:16.84

Josh Portiner 22:50.94

Jonathon Clark 24:52.84

Bryan Benash 26:16.99

JUNIOR HIGH BOYS

TEAM SCORING

1. Minden 21; 2. Cozad 35; 3. Adams Central 42; 4. Lexington Middle School 57; 5. Zion Hastings Middle School 75; Aurora, Gothenburg, Maxwell, Wilcox-Hildreth and Doniphan-Trumbull, no team scores.

SWEDE JUNIOR HIGH BOYS RESULTS (1 MILE)

4. Seth Eggleston 5:30.44

Jordan Lauer 6:07.82

Sean Canas 7:40.48

GIRLS TEAM SCORING

1. Minden 22; 2. Eustis-Farnam 34; 3. Adams Central 59; 4. Franklin 71; 5. Cozad 77; 6. Aurora 89; 7. Gothenburg 91; Maxwell, Wilcox-Hildreth and Doniphan-Trumbull, no team score.

SWEDE VARSITY GIRLS

Lauren Schmiett 17:28.49

Morgan Kowalewski 17:31.51

Emily Hult 18:27.49

Ashlee Bruntz 19:18.30

Theresa Richey 20:02.40

JUNIOR HIGH GIRLS

TEAM SCORING

1. Gothenburg 13; 2. Lexington Middle School 23; Adams Central, Aurora, Cozad, Minden, Franklin, Wilcox-Hildreth and Doniphan-Trumbull, no team scores.

SWEDE JUNIOR HIGH GIRLS RESULTS (1 MILE)

1. Abbie Mazour 5:53.41

4. Amanda Kowalewski 6:03.69

6. Bailey Meyer 6:23.16

9. Betsy Potter 6:38.16

Weather Forecast

Click for Gothenburg, Nebraska Forecast

e-Subscription Login