Tuesday, October 21, 2014
   
Text Size

Eagle boys, girls second at SHC track

Polt wins four gold medals.

VALENTINE—It was a back-and-forth race throughout the day for the boys Sandhills Conference track title Thursday in Valentine.

Brady coach Rich Britten said the Eagles had a solid lead in team points following the field events with nine individual medals including four golds.

The real battle began with the running events when the point lead changed hands several times between the Eagles and Mullen Broncos.

When all was said and done, Mullen came out as team champions with 134 points to Brady’s 121.

The Eagle boys finished with six SHC event champions. Junior Brad Ward was a dual winner taking first in the high jump and long jump.

“Brad scratched twice in the long jump,” Britten said. “He had to make finals with his last jump and he went a personal best 21-1.75.”

Ward struggled to get on the board again in the finals but managed to win the event anyway.

Kyle Pohlman took gold in the triple jump in what Britten described as a wild competition.

“My palm could have covered the total distance between the top four jumpers,” he said.

Pohlman won with a distance of 41-6.5 and Ward was fourth at 41-2.75.

Corbin Blede kept his usual spot at the front of the shot and Dalton Riedel came in first in the 3200-meter run.

The final gold for the boys was won by the 4x800 relay team of Tyrel Grasz, Cole Viter, Lincoln Blede and Riedel in a time of 8:58.

“We edged out Mullen to win that relay,” Britten said, “and we finally got our time under nine minutes.”

On the girls side, Britten said the team title race also went back and forth between Brady and Mullen with the Broncos taking top honors at 182 points.

The Eagles finished second with 143 and five gold medalists.

Sophomore Megan Polt was the big winner for the Brady girls taking first in all three sprint races plus running the lead leg of the winning 4x400 relay.

“Megan had a really good day,” Britten said.

The other Brady girl to take first was Jessica Schrad in the 100 hurdles.

“We saw a lot of improvements this week,” Britten said. “With the district meet next week, it’s a good time for kids to be hitting their stride.”

Brady will compete at the Dave Blevins Memorial meet at Arnold beginning at 10 a.m. on Friday.

The meet, Britten said, was renamed from the Stapleton Invite to honor the long-time former coach from Stapleton who died last year.

The D-10 district meet is scheduled to start with field events at 10 a.m. May 12 in Sutherland.

In field events, the first two places in each district qualify for the state meet.

In running events, the first two finishers in each district and the two fastest times from across the state qualify.

The top relay in each district qualifies for the state meet, plus the five fastest remaining times, regardless of place.

INDIVIDUAL BRADY

BOYS RESULTS

100—3. Kyle Pohlman, 11.8; winning time, Brad Wright of Mullen, 11.4.

800—4. Lincoln Blede, 2:14.9; winning time, Brad Wright of Mullen, 2:06.5.

1600—4. Cole Viter, 5:16.3; 5. Dalton Riedel, 5:21.3; winning time, Seth Ramsay of Hyannis, 5:09.6.

3200—1. Dalton Riedel, 11:28.9.

110 hurdles—5. Tyrel Grasz, 19.0; 6. Preston Franzen, 19.1; winning time, Bryan Ferguson of Hyannis, 16.0.

300 hurdles—4. Preston Franzen, 46.3; 5. Tyrel Grasz, 46.3; winning time, Bryan Ferguson of Hyannis, 41.9.

4x100 relay—2. Brady (Kyle Pohlman, Russell Miller, Christian Arterburn, Brad Ward), 46.5; winning time, Cody-Kilgore, 46.0.

4x400 relay—3. Brady (Preston Franzen, Michael Neiman, Christian Arterburn, Russell Miller), 3:55.0; winning time, Mullen, 3:46.1.

4x800 relay—1. Brady (Tyrel Grasz, Cole Viter, Lincoln Blede, Dalton Riedel), 8:58.0.

Long jump—1. Brad Ward, 21-1.75; 2. Kyle Pohlman, 19-10.75; 5. Jacob Bourge, 18-11.75.

Triple jump—1. Kyle Pohlman, 41-6.5; 4. Brad Ward, 41-2.75.

High jump—1. Brad Ward, 6-0.

Shot—1. Corbin Blede, 47-10.

Discus—3. Corbin Blede, 120-4.75; 6. Jeff Simants, 110-8.5; winning distance, Gabriel Connealy of Mullen, 177-2 (meet record).

INDIVIDUAL BRADY

GIRLS RESULTS

100—1. Megan Polt, 13.8; 5. Taina Taullie, 14.9.

200—1. Megan Polt, 28.4.

400—1. Megan Polt, 1:04.6.

800—2. Courtney Widick, 2:40.4; winning time, Tricia Young of Mullen, 2:38.9.

1600—2. Courtney Widick, 6:15.5; 3. Molly Hannon, 6:17.7; winning time, Kasey Brown of Mullen, 6:12.0.

3200—2. Molly Hannon, 13:35.3; winning time, Kasey Brown of Mullen, 13:27.8.

100 hurdles—1. Jessica Schrad, 18.0; 3. Molly Hannon, 18.1; 6. Brittney Christophersen, 20.0.

300 hurdles—3. Jessica Schrad, 56.2; 4. Brittney Christophersen, 57.2; 5. Molly Hannon, 57.8; winning time, Clara Vinton of Mullen, 52.5.

4x100 relay—4. Brady (Jessica Schrad, Krystan Hood, Dakota Terry, Taina Taullie), 59.5; winning time, Stapleton/McPherson County, 57.4.

4x400 relay—1. Brady (Megan Polt, Brittney Christophersen, Dakota Terry, Courtney Widick), 4:36.3.

4x800 relay—5. Brady, 12:58.6; winning time, Mullen, 11:07.96.

Long jump—3. Courtney Widick, 14-8; winning distance, Tricia Young of Mullen, 16-2 (meet record).

Triple jump—2. Dakota Terry, 31-10.5; winning distance, McKenna Bessmer of Stapleton/McPherson County, 31-11.25.

High jump—4. Brittney Christophersen, 4-4; 5. Mikaela Eckholt, 4-4; winning height, Julia Hauser of Stapleton/McPherson County, 4-8.

Shot—2. Shelby McClellen, 29-8; winning distance, Megan Hoesing of Mullen, 38-1.5 (meet record).

Discus—2. Shelby McClellen, 95-7.75; winning distance, Megan Hoesing of Mullen, 110-5.